Sprawdź konto kontrahenta zanim wyślesz przelew!

Posted on wrz 11, 2019

 

Dostępny jest już od 1 września jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest dobrowolne i nie rodzi konsekwencji.

 

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 000 zł na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT. 

Informację o akcji „Bezpieczna transakcja” i wykaz podatników znajdziemy pod adresem https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/

Wykaz jest zbiorem danych, które są istotne do weryfikacji kontrahentów, bezpieczeństwa transakcji i dochowania należytej staranności w biznesie. 

 

Wykaz zawiera podstawowe dane, które pozwalają na weryfikację przedsiębiorcy, m.in.: nazwę firmy lub imię i nazwisko, numer NIP, status (czy jest podatnikiem czynnym), numer REGON, numer w KRS, adres firmy, numer rachunku rozliczeniowego oraz imiennego rachunku w SKOK.

 

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty faktury o wartości powyżej 15 000 zł wystawionej przez podatnika VAT czynnego na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT.

Jeżeli przedsiębiorca zapłaci na inny rachunek, nie będzie miał prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, jak również poniesie odpowiedzialność solidarną za zaległości sprzedawcy w podatku VAT. 

Konsekwencji może uniknąć tych jeżeli poinformuje urząd skarbowy w ciągu 3 dni o numerze rachunku, którego nie ma w wykazie, na który zlecony został przelew.

Jeżeli podatnik zapłaci na rachunek spoza Wykazu, ale zastosuje mechanizm podzielonej płatności, wówczas nie poniesie odpowiedzialności solidarnej za zaległości sprzedawcy w podatku VAT.