Główne założenia, to: brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie, brak odrębnej rachunkowości podatkowej oraz łatwiejsze zasady opodatkowania, oparte na przepisach o rachunkowości.
Aktualności
Jeden rachunek podatkowy od 2020 roku
Od 2020 roku wpłat z tytułu podatków dokonamy na indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą.
Sprawdź konto kontrahenta zanim wyślesz przelew!
Dostępny jest już od 1 września jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest dobrowolne i nie rodzi konsekwencji.
Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019. Znika odwrotne obciążenie.
Obowiązkowy split payment (MPP) będzie stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych obecnie w załączniku nr 11, 13 i 14 ustawy o VAT. Obejmie również między innymi handel węglem, części i akcesoria do pojazdów silnikowych i komputery.
Ulga termomodernizacyjna 2019
Ulgę termomodernizacyjną reguluje art. 26h ustawy PIT, zaś zwolnienie przedmiotowe art. 21 ust. 1 pkt 129a tej ustawy.
W ustawie o ryczałcie ulga termomodernizacyjna jest uregulowana w art. 11.
Zmiany w VAT obowiązek split payment
Obligatoryjnie podzielona płatność będzie stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które objęte są obecnie odwrotnym obciążeniem. Będzie to dotyczyło również dostaw towarów dla transakcji objętych odpowiedzialnością solidarną.
Kasy fiskalne online od 2020 roku
Czeka nas znowu małe zamieszanie. Od pierwszego stycznia 2020 r. niektórzy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będą zobowiązani do stosowania tzw. kas online.
Obowiązek weryfikacji kontrahenta dla VAT
Jak zabezpieczyć się przed zarzutem udziału w oszustwie podatkowym? Czy jest to możliwe? Jakie działania należy podjąć?
Limity podatkowe na 2019 rok
Rok 2019 przywitał nas nowymi limitami podatkowymi, z którymi zachęcamy się zapoznać.
Prezenty świąteczne dla kontrahentów w kosztach podatkowych
Warunkiem ujęcia zakupu prezentów w kosztach podatkowych, jest poniesienie go w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.